Podívejte se na jeden příběh z mé praxe. Mohl by být váš, vašeho partnera, můj, kohokoliv….
Ukázka je zjednodušená a zobecněná z důvodu zachování mlčenlivosti a intimity klienta.
Klient, budeme mu říkat Michal, je upoutaný na lůžko kvůli právě probíhající vážné nemoci. Michal byl zvyklý aktivně sportovat, ovšem momentálně dokáže dojít pouze na záchod či do kuchyně. O to víc je pro něj současná situace frustrující. Jen těžko hledá pozitivní mysl.
Úryvek rozhovoru:
Michal:
Dnes se cítím o trochu lépe, ale ještě musím ležet. Všechno mě bolí. Bojím se, že to dlouho nevydrží a zase se to zhorší.
Já:
Hm,…..rozumím, Michale, je to náročné. Ale mám radost, že je Vám lépe. Pojďme se tedy podívat na to, co je před vámi. Povězte mi, jak chcete, aby to vypadalo, až budete zase zdravý?
Michal:
No, normálně, budu chodit do práce, sportovat, starat se o zahradu…
Já:
Ano, to je dobré. Také je to podobné jako před nemocí. Minule jste říkal, že jste si nemoc tak trochu vytvořil sám tím, že jste dělal věci hlavně na přání druhých, kvůli ženě a kvůli firmě. Sportoval jste a zjistil jste, že to byl víc únik od všeho než zdravý životní styl. Možná Vás napadají další věci, které chcete dělat jinak, abyste si svůj život opravdu užíval. Zamyslete se hlouběji, co chcete, aby bylo jinak?
Michal:
Nevím…..zdravě jíst, sportovat tak akorát….?
Já:
Souhlasím s Vámi. To je určitě dobrý směr. Pojďme si trochu pohrát s myslí. (Lehkou relaxací pomohu Michalovi se více uvolnit. Pak pokračujeme). Představte si, že se ráno probudíte a už se to stalo. Už jste zdravý a chcete si to udržet. Jaká první myšlenka Vás napadne k zachování svého zdraví?
Michal:
Respektovat své tělo, myslet na své potřeby, radost, že jsem zdravý.
Já:
Vidím, že už otáčíte úhel pohledu k tomu, co opravdu chcete. Popište, jak se sebou mluvíte, jako člověk, který si váží svého těla i své mysli?
Michal:
Aha, už rozumím…..Ještě si promyslím, jak o sobě přemýšlím v úctě k sobě a co dělám v úctě k sobě. Potřebuji o tom chvilku mluvit a rovnat si myšlenky.
Já:
To je přesně ono. Je to tak důležité, že to vyžaduje čas. Prožijte to ve své mysli včetně svého oblečení, ročního období, lidí kolem a vyprávějte mi o tom…..
Michal začne vyprávět, jaká je jeho představa (klidně fantazie). Důvod, proč to děláme, je tento. Na základě poznatků fungování mozku víme, že už jen představou a jejím verbalizováním se začnou postupně tvořit spojení, která vytváří cesty k danému obrazu. Představu kotvíme do reality a rozvíjíme. Společně pak nacházíme první nejmenší možnou věc, kterou dokáže udělat už teď. Následně vytvoříme plán dalších kroků.
Co se stalo?
Došlo ke změně úhlu pohledu. Michal se orientuje na zdraví, ne na nemoc. Podvědomě tak přemýšlí a mysl přináší nápady, co konat.
Výsledek:
- je mu lépe na duši
- tvoří si cestu ke zdraví
- má podpora mu pomůže, aby vytrval.
Chcete i vy najít své zdravé „zítra“? Napište mi. Email: ivana@ivanakmochova.cz