Pozitivní myšlení

„Život je cesta. Na její konec člověk dojde krok za krokem. A jestliže každý z nich je nádherný, jestliže je každý krok kouzelný, pak bude takový i život… Nic ať vám neujde. Nedívejte se nad ostatní lidi. Dívejte se jim do očí. Neříkejte nic dětem, ale vezměte jejich tváře do dlaní a mluvte s nimi. Neobjímejte tělo, ale osobu. Pocity, podněty, touhy, emoce, nápady, setkání – nic neházejte pod stůl. Jednou přijďte na to, jak byly velké a nenahraditelné. Každý den se naučte něco nového o sobě a o ostatních. Každý den se snažte si uvědomovat nádherné věci, které na našem světě jsou. A nenechte se přesvědčit o opaku. Dívejte se na květiny. Dívejte se na ptáky. Všímejte si vánku…. A ze všech těchto zážitků se těšte.  (Citace z knihy Výchova pro život, Jiří Pelikán)

Pozitivní myšlení není o umělém vytváření vnímání štěstí za každou cenu, vyjadřování pozitivních emocí a překrývání neúspěchu či smutku nablýskanými pozitivními větami.

Pozitivní přístup k životu je o žití v realitě, kdy vnímáme mnoho úhlů pohledu. Zhodnotíme situaci, přijmeme ji jako lekci a jdeme dál. Více se za událostí neohlížíme. A v tomto bodu života si uvědomujeme pozitivní události, které celá lekce nese. Už samé přijetí negace, ne její vytěsňování, je základem pozitivního přístupu k životu. Následně si každý člověk tvoří sám osobitý systém, který mu pomáhá při překonávání stresových situací.

Pozitivní přístup k životu pomáhá zdolat i ty nejtěžší životní situace. Vliv psychiky, tedy i pozitivního založení, má významný vliv na zdravotní stav. Lékaři dokazují, že při operacích je možné si všimnout, že cévy pozitivně laděného člověka, který bojuje o život, jsou dobře prokrvené, zatímco u lidí, kteří se své nemoci podávají, jsou cévy stažené a bledé.

V souvislosti s psychikou a vlivem pozitivního přístupu k životu na celkový zdravotní stav člověka se velmi hovoří o endorfinech – hormonech vylučovaných při stavech příjemného prožívání. Předpokládá se, že ovlivňují charakter nálady. Je známo, že endorfiny se vylučují nejen při radostném a příjemném prožívání, ale také při fyzické námaze či relaxační hudbě.

Co endorfiny ovlivňují, uvádí tabulka z díla J. Pelikána:

MozekUvolnění cév, zlepšení průtoku krve, snížení rizika mozkové mrtvice
SrdceZvýšení srdeční aktivity, snížení rizika infarktu
PlíceZvýšení kapacity plic, lépe se dýchá
MetabolismusZrychluje se, lépe se drží diety
PleťDíky prokrvení se pleť stává hladší, zářivější a pevnější
PodkožíDíky lepšímu prokrvení se zlepšuje celulitida
ImunitaZvyšuje se aktivita bílých krvinek a obranyschopnost
Tlumení bolestiEndorfiny působí jako přírodní analgetikum
StresSnížení napětí centrální nervové soustavy, stres se lépe snáší
PaměťZvýšení schopnosti vybavit si události a fakta uložená v paměti
ŔečZlepšují se vyjadřovací schopnosti